خرزهره (Nerium oleander )

اين گياه به صورت درختچه یا درختی کوچک و همیشه سبز رشد می‌کند. ارتفاع این گیاه در صورتی که به شکل مستقیم در خاک کاشته شود به 6-2 متر می‌رسد . خرزهره ساقه‌ای مستقیم دارد که البته با بزرگ شدن و بالغ شدن کمی خمیده می‌شوند. ساقه‌های یکساله رنگی سبز- زرد دارند درحالیکه پوسته ساقه‌های بالغ خاکستری است. برگها ضخیم و چرمین به رنگ سبز تیره و به طول 21-5 سانتیمتر و عرض 3.5 1-1 سانتیمتر می باشند. در طی تابستان خوشه‌های گل در انتهای ساقه تشکیل می‌شوند و به رنگ سفید، رزد، کرم ، صورتی، نارنجی، بنفش و قرمز و با قطر 5-2.5 سانتیمتر و معمولا اما نه همیشه معطر هستند. دلیل اصلی کاشت و نگهداری گیاه خرزهره نیز جذابیت و زیبایی گلهای آن است. میوه‌های این گیاه به شکل کپسول و به طول 23-5 سانتیمتر هستند.

نوع خاک: برخی از پرورش‌دهنگان خاک سبک و گروهی دیگر خاکی سنگین را برای این گیاه پیشنهاد می‌کنند اما مسئله‌ای که واضح است این است که خاک این گیاه نباید حالت غرقابی پیدا کند. بنابراین خاک باید زهکش مناسبی داشته باشد. معمولا خاک لوم شنی و یا لوم رسی برای این گیاه مناسب است .

شرايط محيطي مناسب رشد گياه: به کم آبی مقاوم است. آفتاب دوست است و در سایه نمی‌تواند رشد  کند. گیاهان بالغ تا 5- درجه سانتیگراد را تحمل می‌کند.

تكثير:

قلمه :در بهار و یا در تابستان تکثیر کرد که البته بهترین زمان بعد از گلدهی این گیاه است. از ساقه‌های جانبی بدون گل ، قلمه‌هایی از چوب نیمه سخت به طول 15 سانتیمتر تهیه می‌شود.

بذر : بذر ها برروي محيط كشت سبك  معمولا در طی یک ماه بذرها جوانه می‌زنند اما این عمل ممکن است تا یک ماه نیز طول بکشد. زمانی که گیاه جوان چهار عدد برگ داشتند می‌توان آنان را از این بستر خارج کرد و به گلدانهایی جداگانه متقل کرد.

كاربرد:به منظور ايجاد پرچين به عنوان تك بوته هاي زينتي وكاشت توده اي استفاده مي شود.

هرس: در بهار اگر اقدام به هرس کنید رشد شاخه‌های جدید تحریک و در نتیجه تعداد گلها در تابستان بیشتر می‌شود . در تابستان و بعد از گلدهی نیز به منظور جلوگیری از بلند شدن بیش از اندازه گیاه می‌توان عمل سرزنی را انجام داد و ساقه‌ها را تا جایی که مد نظر است کوتاه نمود. برای جلوگیری از شلوغ شدن مرکز گیاه نیز مرتبا پاجوشها را کوتاه کنید.