مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرمان اعلام کرد:
بررسی ۴۹ پرونده درخواست جابه‌جایی درختان در سال گذشته و موافقت با ۳۱ مورد

مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرمان گفت: سال گذشته، ۴۹ پرونده در قالب کمیسیون ماده هفت بررسی‌ شد که با ۳۱ درخواست جابه‌جایی و قطع درختان، موافقت و با ۱۸ مورد مخالفت شد.
به گزارش کرمان‌آنلاین، یدالله علیزاده افزود: در آخرین جلسه کمیسیون ماده هفت، در اسفندماه سال گذشته، ۱۱ پرونده درخصوص جابه‌جایی یا قطع درختان بررسی شد و درنهایت با شش پرونده موافقت و با سه پرونده مخالفت شد و دو پرونده نیز برای تکمیل مدارک و بررسی‌های بیشتر ارجاع داده شد.
وی با بیان اینکه تعداد کل پرونده‌های بررسی‌شده در قالب کمیسیون ماده هفت در سال ۹۹ شامل ۴۹ پرونده بوده، افزود: از این تعداد، ۳۱ پرونده مبنی بر موافقت با جابه‌جایی و قطع درختان بوده و ۱۸ پرونده نیز درخصوص مخالفت با قطع یا جابه‌جایی درختان بوده است.                                   
مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرمان با اشاره به اینکه اعضای کمیسیون ماده هفت «آیین‌نامه اجرایی اصلاح قانون حفظ و گسترش فضای سبز در شهرها» شامل یک عضو شورای شهر، معاون خدمات‌شهری شهردار و مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرمان هستند، خاطرنشان کرد: طبق ماده پنج این آیین‌نامه، برای قطع و جابه‌جایی هرگونه درخت در معابر و اماکن عمومی دولتی و خصوصی واقع در محدوده و حریم شهر، بنا به درخواست مالکان، متولیان، متصدیان و اشخاص مسئول این اماکن در جلسه‌ کمیسیون تصمیم‌گیری می‌شود.
علیزاده با اشاره به اینکه در مواردی پس از تصویب کمیسیون، شهرداری مکلف به صدور مجوز می‌شود، خاطرنشان کرد: در مواردی ازجمله درخصوص درخت غیرشهری که به سن بهره‌وری رسیده باشد و به قصد انتفاع از آن درخواست قطع داده شده باشد، باید به‌جای آن، درخت دیگری توسط مالک یا متقاضی غرس شود و چنانچه شهرداری مایل به حفظ درخت باشد، بهای عادله چوب آن را با توافق مالک پرداخت کند و در صورت اختلاف، بهای آن طبق نظر کارشناس رسمی دادگستری تعیین و به مالک پرداخت شود.
وی ادامه داد: در مورد درختی که به علت آفت‌زدگی، بیماری و علل غیرعمد، خشک شده یا احتمال سرایت آفت و بیماری از آن درخت به سایر درختان و گیاهان وجود داشته باشد، یا احتمال سقوط آن برود، باید به‌جای آن، نهال به میزان دو برابر محیط بن درخت، غرس شود.
مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرمان یادآور شد: مورد دیگری که شهرداری پس از تصویب کمیسیون، مکلف به صدور مجوز می‌شود، این است که درخت در محل احداث ساختمان یا در مسیر کانال و مجاری آب، خطوط انتقال برق، لوله‌کشی نفت، گاز و تلفن قرار گرفته باشد یا به هر نوعی مانع اجرای طرح‌های عمرانی و عمومی باشد.
علیزاده افزود: در صورتی که درخت واقع در معابر و میادین، مانع عبور و مرور طبیعی باشد یا وجود آن برای مالکان و ساکنان مزاحمت ایجاد کند، شهرداری پس از تصویب کمیسیون، مکلف به صدور مجوز قطع یا جابه‌جایی درخت یا درختان موردنظر می‌شود.