مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرمان:

درختان واقع در مسیر پروژه‌های عمرانی جابه‌جا می‌شوند

 

مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرمان گفت: درختان واقع در مسیر پروژه‌های عمرانی، به‌جای حذف، جابه‌جا و به محل دیگری منتقل می‌شوند.

به گزارش کرمان‌آنلاین، یدالله علیزاده به امکان جابه‌جایی درختان شهر اشاره کرد و افزود: تاکنون، 35 اصله درختِ 15 تا 20 ساله جابه‌جا شده است.

وی از ساخت چندین قالب مخصوص جابه‌جایی درختان خبر داد و گفت: با توجه به قرار گرفتن پل‌های عابر پیاده و کابل‌های برق در مسیر عبور جابه‌جایی درختان، شیوۀ طراحی قالب‌ها برای جابه‌جایی درختان تغییر کرده است.

مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری افزود: برای جابه‌جایی بهتر درختان، تصمیم گرفته شد در اقدامی جدید، قالب‌ها به شکلی طراحی شود که درختان به‌صورت کاملاً افقی توسط خودرو حمل شوند.

علیزاده از جابه‌جایی 14 اصله درخت جوان در سه‌راهی «شرف‌آباد» خبر داد و گفت: این تعداد درخت به شهرک «ولی‌عصر» منتقل شد و خوشبختانه با گذشت شش‌ماه از جابه‌جایی و کاشت مجدد درختان، مشکل خاصی در آن‌ها دیده نشده است.

وی به ساماندهی درختان و بهینه‌سازی آبیاری با برگزاری مناقصه و انتخاب شرکت‌های فعال در زمینۀ نگهداری فضای سبز نیز اشاره کرد و گفت: 50 درصد فضای سبز شهر کرمان (نزدیک به 600 هکتار)، به بخش خصوصی واگذار شده است.

مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری افزود: علاوه بر در اختیار داشتن هشت تانکر برای آبیاری درختان معابر، تعدادی تانکر نیز ازسوی شرکت‌های طرف قرارداد تأمین شده و در حال حاضر آبیاری به‌صورت کامل انجام می‌شود.

علیزاده با بیان اینکه نظارت کامل بر نگهداری فضای سبز، بر عهدۀ سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری است، گفت: 20 نفر ناظر عالی، در سطح مناطق کار نظارت بر فضای سبز را انجام می‌دهند.

وی از حفاری هشت حلقه چاه در نقاط مختلف شهر کرمان خبر داد و گفت: به‌دلیل کمبود آب، هفت حلقه چاه نیز در سال‌جاری حفر خواهد شد.

مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرمان با بیان اینکه شهرداری برای آبیاری فضای سبز، از پساب فاضلاب سهم دارد، تصریح کرد: متأسفانه پساب فاضلاب به‌صورت کامل به یک شرکت صنعتی واگذار شده و 30 درصد سهم شهرداری نادیده گرفته شده است.

علیزاده افزود: برای گرفتن سهم شهرداری از پساب فاضلاب، از طریق استانداری و وزارت نیرو پیگیری‌های زیادی کردیم، اما تاکنون نتیجه‌ای حاصل نشده است.