گفت‌وگو با مدیر عامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری پیرامون طرح محله‌ی سبز

طرح محله‌ی سبز محله‌های کرمان را سبزتر می‌کند


همه‌ی ما از دیدن درختان و نشستن در زیر سایه‌ی آرامش‌بخش و خنک آن‌ها لذت می‌بریم. اما جای این درختان سبز و آرامش‌بخش در بسیاری از محله‌ها و محل سکونت ما خالی است.

باخبر شدیم که سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری کرمان، در حال اجرای طرحی سبزی با عنوان محله‌ی سبز در محلات شهر کرمان است. طرحی که هدف از آن، سبزتر کردن محله‌ها و کوچه‌های ماست.
برای اطلاع از نحوه‌ی اجرای این طرح و برنامه‌ی آینده‌ی سازمان پارک‌ها برای گسترش آن، با «ایمان سیف‌الهی» مدیر عامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری کرمان گفت‌وگو کردیم.

نحوه‌ی اجرای طرح به چه صورت است؟
ما ابتدا گونه‌های مقاوم متناسب با آب و هوای کرمان را که سایه‌دار هم باشند، شناسایی کردیم. ابعاد گودی که باید حفر شود؛80 در 80 سانتی‌متر تعیین شده که ابعاد استانداردی است و کم‌ترین میزان تلفات آب را دارد و نیازهای درخت را هم تامین می‌کند. گودی با این ابعاد را جلوی هر خانه‌ای که تمایل داشته باشد، حفر می‌کنیم. معمولا هم خیلی کم پیش می‌آید افراد تمایل به کاشت درخت جلوی در منزل‌شان نداشته باشند و 99 درصد افراد حتی از ما می‌خواهند که به جای یک درخت، دو درخت بکاریم. درختان در کوچه‌هایی که دارای عرض مناسب حدود شش متر به بالا هستند و کاشت درخت، مانع عبور و مرور وسایل نقلیه در آن‌ها نمی‌شود و در آن سمت کوچه که خانه‌ها در به حیاط هستند، کاشته می‌شوند. به این دلیل سمت در به حیاط را هم انتخاب کردیم که معمولا تیرهای برق هم در همین سمت قرار دارند و یک متر جلوآمدگی دارند؛ بنابراین کاشت درختان کوچه را تنگ‌تر نمی‌کند. از این جهت درخت‌هایی باید بکاریم که مانند کاج نباشند که خیلی قد بکشند و موجب مزاحمت برای تیرهای برق شود و مجبور به قطع بخشی از آن شویم. بنابراین، درخت‌هایی می‌کاریم که از نظر ارتفاع، قابل هرس کردن باشند.

ابتکار طرح محله‌ی سبز با چه شخص یا ارگانی بود و چه اقداماتی تا به حال انجام شد‌ه است؟

طرح محله‌ی سبز از یک سال پیش توسط سازمان پارک‌ها و فضای سبز کرمان در جلسه‌ای که با مدیران فضاهای سبز کلان‌شهرهای کشور داشتیم، مطرح گردید و به عنوان طرح برتر در کشور شناخته شد. سال گذشته برای نخستین بار، در محله‌ی میلاد (سلسبیل) این طرح را اجرا کردیم و چون به فصل گرم رسیدیم، ادامه‌ی طرح را موکول به امسال کردیم. در حال حاضر با مدیریت معاون فنی سازمان پارک‌ها و فضای سبز، در محله‌ی شهرک ایرانمنش، فاز یک، روبه‌روی شهرک نون‌والقلم، اقدامات زیادی با اجرای این طرح انجام شده؛ حدود 1800 اصل درخت کاشته شده، هشت کامیون، شاخ درختان خشک و آفت‌زده جمع‌آوری و از شهرک خارج شده است. پارک جلوی مسجدالهادی، بازسازی شده است. این پارک آب نداشت، آب آن را تامین کردند و در  حال کاشت فضای سبز جدیدی در این محدوده هستیم. در حال حاضر در شهرک فرهنگیان در خیابان شیخ احمد کافی، در حال فعالیت هستیم. برای سرآسیاب هم بررسی‌های لازم انجام شده و سرآسیاب، محله‌ی بعدی مورد هدف ماست. سپس توکل‌آباد و بعد از آن، دو محله در منطقه‌ی یک را در دست اقدام داریم. در مرحله‌ی نخست این طرح، از هر منطقه، دو محله را اجرا می‌کنیم.

از مزیت‌های این طرح بگویید.
معمولا مردم حیاط‌های‌شان را می‌شویند و ما برای صرفه‌جویی در مصرف آب، گودالی را کنده‌ایم و خود صاحبان خانه‌ها، راهی را ایجاد کرده‌اند که وقتی حیاط شسته می‌شود؛ آب آن به سمت درخت هدایت می‌شود. از آن‌جا که نوع درختان و ابعاد و نحوه‌ی حفر گودی برای کاشت درخت، استاندارد است؛ کم‌ترین مصرف آب را خواهند داشت؛ در فصل تابستان که هوا گرم است، هر سه روز، چهار لیتر آب نیاز دارد؛ در زمستان، هر یک یا دو هفته‌، این میزان آب نیاز است. پس از کاشت درخت، دیگر صاحبان منزل و اهالی محله باید از درخت؛ نگه‌داری و به آن رسیدگی کنند.
اگر درخت به هر علتی خشک شد، جای آن و گودی حفرشده، باقی می‌ماند و اهالی می‌توانند درخت مشابه یا هر درخت دیگری را به جای آن بکارند. هم‌چنین در برخی موارد، مردم خودشان اطراف این گودی را جدول گذاشتند و سیمان زدند و اطراف درخت را گل کاشتند.
با اجرای این طرح، میزان درخت، اکسیژن و سایر آثار مثبت فضای سبز را در سطح شهر افزایش می‌دهیم و وارد زندگی مردم می‌کنیم. درخت علاوه بر تولید اکسیژن و جذب دی‌اکسیدکربن، گرد و خاک و آلودگی هوا را می‌گیرد و سایه‌ی مطلوبی را ایجاد می‌کند. ضمن این که فضای صمیمانه و باصفای گذشته را به کوچه‌ها و محله‌های ما برمی‌گرداند. علاوه بر این، در کنار اجرای این طرح، وقتی ما وارد محله‌ای می‌شویم؛ سایر بخش‌های فضای سبز محله را اصلاح می‌کنیم؛ برای مثال به درختانی که نیاز به هرس داشته باشند یا در حال خشک شدن باشند، رسیدگی می‌شود. وقتی به پارک محله می‌رسیم، مأموران ما علاوه بر رسیدگی‌هایی که طبق وظیفه در طول سال دارند، بخش‌هایی از پارک و فضای سبز محله را که نیاز به احیا و رسیدگی دوباره دارد؛ اصلاح می‌کنند.
شهردای هم می‌تواند در کنار اجرای این طرح، در محله‌ی مذکور، به اصلاح و بازسازی بخش‌هایی از مبلمان شهری آن محله و یا آسفالت و اصلاح سایر آسیب‌هایی که بر اثر مرور زمان ایجاد شده، بپردازد.

معمولا چه گونه‌های درختی در شهر کرمان کاشته می‌شود؟ چه گونه‌هایی متناسب با اقلیم کرمان هستند؟

گونه‌هایی که در خیابان‌ها و در جوی‌های اطراف کاشته می‌شوند، از گونه‌های همیشه‌سبز است؛ به این دلیل که در زمستان هم سبزی آن‌ها را در شهر داشته باشیم. یکی از گونه‌هایی که متناسب با اقلیم کرمان و مناسب کاشت در جو‌ی‌هاست و ارتفاع مناسبی هم دارد، «کاج تهران» یا «کاج خیابانی» است و چون برگ‌های سوزنی دارد، نیاز آبی زیادی ندارد. تنها عیب آن، بلند شدن ارتفاع و تداخل با تیرهای برق است که این مشکل هم با تغییر سیستم برق‌رسانی به زیرزمینی که در دستور کار شرکت برق قرار دارد و تا 10 سال آینده که درختان جدید ما قد می‌کشند، حل خواهد شد.
در فاصله‌ی کاج‌ها، یک درخت خزان‌دار مثل زبان گنجشک، توت نر که سایه‌دار و شکیل است و عناب تلخ  که آفت ندارد، کاشته می‌شود. در رفوژهای وسط، درخت‌های مختلفی مثل مورد که در خیابان استقلال و در خیابان شفا کاشته شده و فانتزی و شکیل هستند؛ درختان کاج توپی، توت نر، عناب تلخ، نخل زینتی و اشکالی از بادام کوهی کاشته می‌شود. این‌ها با آب و هوای کرمان سازگار هستند. درختان صنوبر و چنار که به آب فراوان نیاز دارند؛ مناسب کرمان نیستند.

برای اجرای این طرح چه کمبودها و نیازهایی دارید؟
نیرو و امکانات‌مان محدود است. ما در هر منطقه، فقط یک خاور داریم. هر چه نیروی انسانی و امکانات بیش‌تری از قبیل پیکور، آسفالت‌بر، بیل لودری و کامیون داشته باشیم؛ زودتر و بیش‌تر، پیش می‌رویم.
اگر امکانات و کمک‌های محلی، مردمی و دولتی به کمک ما بیایند؛ مثلا نیروهای کمکی به ما بدهند و یا تجهیزاتی مثل بیل مکانیکی، کامیون و وانت خود را به صورت داوطلبانه در اختیار تیم ما بگذارند؛ می‌توانیم به جای کاشت هزار درخت، دو هزار درخت را در مدت کوتا‌ه‌تری بکاریم و محلات بیش‌تری را پوشش دهیم. در حال حاضر، نیروهای ما از ساعت هفت صبح تا دو بعدازظهر مشغول فعالیت هستند. هم‌کاری مردم در زمان فعالیت نیروها هم، می‌تواند خیلی مؤثر باشد.
مردم هم می‌توانند در زمینه‌ی ارائه‌ی تجهیزات و امکانات (در صورت توان) و هم با خسارت نزدن، با ما هم‌کاری کنند. متاسفانه برخی افراد بدون هیچ ملاحظه‌ای خسارت‌های زیادی به فضای سبز شهر می‌زنند؛ برای مثال، برخی افراد از سر و ته لوله‌ای که با زحمت فراوان برای آب‌یاری بولوارها و پارک‌ها، کشیده شده، جدا می‌کنند و برای کارهایی مثل بنزین کشیدن داخل ماشین خود استفاده می‌کنند یا در روزهای برفی که سال گذشته داشتیم، خسارت‌های زیادی، مثل شکستن حباب چراغ‌های پارک‌ها به فضای سبز وارد شد.
مردم با پرهیز از بداخلاقی‌های شهروندی که شامل تخریب اموال عمومی و فضای سبز است، می‌توانند کمک بزرگی کنند. 99 درصد مردم، نجیب و دل‌سوز هستند اما خسارتی که آن یک درصد می‌زنند؛ معمولا چشم‌گیر است. فقط در روزهای برفی سال گذشته، حدود 80 میلیون تومان  به لامپ‌های ما خسارت وارد شد که این مبلغ می‌توانست صرف ایجاد امکانات و خدمات دیگری برای شهر شود.
شهرداری‌های مناطق هم تا به حال در جمع‌آوری نخاله‌ها و شاخه‌های خشک و هرس درختان کمک مطلوبی داشتند که از آن‌ها تشکر می‌کنم.