گل اختر( Canna )

در مناطق معتدله (البته در فصول بهار و تابستان) به خوبی رشد و نمو می‌کند.  نمونه های وحشی این گیاه می توانند به ارتفاع 3-2 متر نیز برسند اما نمونه های اصلاح نژاد شده و اهلی ارتفاعی کمتر از این دارند و علاوه بر کاشت در هوای آزاد در گلدان نیز می توان آنان را پرورش داد.گیاهان اختر دارای ساقه زیرزمینی یا ریزوم هستند که در تکثیر این گیاه نقش مهمی را ایفا می کند. همچنین به دلیل میزان بالای محتویات نشاسته ای ریزوم ها ، در برخی از کشورها از آنان به عنوان منبع غذایی استفاده می شود.برگهای گیاه اختر 60 سانتیمتر طول و 30 سانتیمتر عرض دارند و اگرچه برگها در بسیاری از ارقام سبز رنگ هستند اما نمونه هایی نیز وجود دارند که برگهای آنان به رنگهای ارغوانی تیره و یا قهوه ای رنگ است. دمگل بلند این گیاه به گلهایی ختم می شود اکثر گلهای اختر به رنگهای قرمز، نارنجی و زرد و یا ترکیبی از سه رنگ یاد شده وجود دارند.البته نمونه هایی نسبتا جدید با رنگهایی همانند صورتی کرم سفید و .. نیز تولید شده اند.  البته نمونه هایی  وجود دارند که به دلیل منقوش و رگه دار بودن برگهایشان مورد توجه قرار گرفته اند . گلها معمولا از اواخر بهار و یا در طی تابستان شکوفا می شوند.

خاک: اختر طیف مختلفی از خاک را می تواند تحمل کند اما بهترین نتیجه زمانی بدست می آید که خاک سبک و زهکش خوبی داشته باشد.  به خاک می توان پیت موس یا خاک برگ اضافه کرد تا به غنی بودن و زهکش آن کمک شود.

شرايط مناسب محيطي:

آبیاری منظم این گیاهان موجب رشد و گلدهی بهتر آنان خواهد شد. حتی برخی از ارقام این گیاه را میت وان در حاشیه جویبار و رودخانه کاشت اما به طور کل بهتر است که بستر کاشت این گیاه غرقاب و همیشه خیس نباشد زیرا احتمال پوسیدگیر ریشه ها و ریزومهای این گیاه در اثر رطوبت بیش از اندازه وجود دارد. کمبود رطوبت نیز منجر به شکل گیری ساقه گل ضعیف، ریزش غنچه ها و یا عدم شکل گیری آنان و ضعیفی تمامی گیاه خواهد داشت. این گیاه به حداقل 8-6 ساعت نور مستقیم آفتاب نیاز دارد. در واقع هر مقدار که نور مستقیم آفتاب به این گیاه بتابد نتیجه بهتری بدست خواهد آمد. کمبود نور منجر به عدم رشد گیاه، پریدگی رنگ برگها و از بین رفتن استحکام برگها ، رشد بیش از اندازه و بلند شدن ساقه های گل، تشکیل شدن گلهایی ریز و یا ریزش غنچه های گل می‌شود. این گیاه در دمای 25-20 درجه سانتیگراد گلهای با کیفیتی تولید می کند البته با افزایش دما هر مقدار که به آبیاری آن توجه شود ، گرما را به خوبی تحمل خواهد کرد.افزایش بیش از اندازه دما موجب ریز شدن گلها و حتی گلدهی خواهد شد.

تكثير:

ريزوم- بذر