نخل  بادبزني Washingtonia  Robusta ) )

دمبرگ نخلهای بادبزنی بلند به دسته ای از برگچه هایی منتهی می شوند که مجموع آنها از نظر ظاهری شبیه بادبزنی بزرگ است و به همین دلیل با نام نخل بادبزنی خوانده می شود. دو گونه مهم پالم واشنگتونیا ، پالم‌های بادبزنی را تشکیل می دهند.

پالم بادبزنی کالیفرنیایی (Washingtonia filifera) : یا پالم بادبزنی صحرایی، پالم کتانی (به دلیل رشته های کتانی سفید رنگ حاشیه برگچه ها)، نخل بادبزنی آریزونا نیز شناخت می شود. این درختان در موطن خود حتی به ارتفاع 23 متر نیز می رسند و طول دمبرگ حداکثر به 2 متر و عرض برگها نیز به حدود 2-1.5  متر نیز می‌رسد. در زمان گلدهی خوشه گل به طول 5 متر تولید می شود. گلها سفید رنگ هستند. در میان برگچه ها ، زوائد باریک و سفید رنگی وجود دارند که گاهی طویل بوده و ظاهری بسیار جذاب را ایجاد می کند.

پالم بادبزنی مکزیکی( (Washingtonia robusta : در موطن خود به 25 متر نیز می رسد. برگها در مقایسه با نمونه قبلی (پالم بادبزنی کالیفرنیایی) برگهای کوچکتری دارند و دمبرگها حداکثر به طول 1 متر می رسند و عرض برگها نیز بیش از یک متر نمی شود. خوشه گل نیز سه متر طول دارد و گلها صورتی – نارنجی کم رنگ هستند. در میان برگچه های این نخل نیز زوائد سفید رنگ و رشته مانند مشاهده می شوند.

خاک: در خاکی غنی با زهکش خوب بهترین رشد را می کنند اما اصولا تمامی انواع خاک را تحمل کرده و رشد می کنند.

 

شرايط محيطي مناسب براي رشد گياه: اصولا نخلها کم آبی را به خوبی تحمل می کنند اما براي  رشد بهینه این گیاه باید به شکل منظم آنان را آبیاری کنید. لازم به ذکر است که  پالم بادبزنی مکزیکی  در مقایسه با پالم بادبزنی کالیفرنیایی به رطوبت هوای بیشتری در هوا نیاز دارد. همانند تمامی نخل ها به مکانی روشن با نور مستقیم آفتاب نیاز دارند البته مکانهای نیمه سایه را نیز در برخی از مواقع سال تحمل کرده و مشکلی برای آنان بوجود نمی آید. اگرچه پالم بادبزنی کالیفرنیایی دما را تا 10- درجه سانتیگراد و پالم بادبزنی مکزیکی دما را تا 7- درجه سانتیگراد تحمل می کند. بهترین دما برای آنان بالای 10 درجه سانتیگراد تا حدود 30 درجه سانتیگراد است. البته این گیاهان در برابر گرما مقاوم هستند و در صورت آبیاری مناسب در طی روزهای گرم حتی تا بیش از 40 درجه را نیز به خوبی تحمل می کنند.

تكثير:

بذر-پاجوش

هرس:در اولين روزهاي بهار برگ هاي پير وسرمازده بايد هرس شوند هرس بايد از پايين ترين قسمت دمبرگ انجام شود.

كاربرد : در روي چمن پاركها  به صورت تك درخت ووسط بلوار ها به صورت رديفي كاشت مي شود ومنظره زيبايي را ايجاد مي كند.