کنه تار تن دو لکه ای

Tetranychusurticae (Acari: Tetranychidae)j

Two spotted spider mite

این آفت انتشار جهانی دارد و یکی از چندخوارترین آفات شناخته شده محصولات کشاورزی دنیا می باشد. به­طوری­که بیش از 1000 گونه میزبان در یکصد خانواده گیاهی دارد. این آفت علاوه بر عرصه­های کشاورزی، در عرصه­های جنگلی و مرتعی نیز یکی از مهم­ترین عوامل خسارت­زا می­باشد.

http://booranahi.blogfa.com/post-2.aspx

 

اندازه بدن 500 – 300 میکرون و افراد ماده درشت­تر از افراد نر هستند، انتهای بدن در افراد نر دوکی شکل و رنگ بدن آن­ها بر اساس فصل تغییر می­یابد، به­طوری­که در بهار و تابستان­، سبز متمایل به زرد با دو لکه پشتی جانبی تیره می­باشند در صورتی که در اواخر پاییز و زمستان به دلیل ورود به دیاپوز و توقف تغذیه و عدم تجمع مواد در داخل لوله های کور به رنگ قرمز یکنواخت دیده می­شود. مراحل زیستی آفت شامل تخم­، لاروها، پوره سن یک، پوره سن دو و بالغ می باشد، شکل بدن در مرحله لاروی تقریباً کروی است، لاروها دارای سه جفت پا، ولی تمام مراحل پورگی و بالغ دارای چهار جفت پا هستند. اشکال نر و ماده از استراحت دوم به بعد قابل تشخیص می­باشند. مهم­ترین صفت برای تعیین هویت علمی این گونه، شکل اندام خارجی دستگاه تناسلی نر است.

 

شکل تخم شفاف، حصیری و یا کاهی رنگ می­باشد که قبل از تفریخ­، یک جفت لکه قرمز رنگ که نشان دهنده چشم­های لارو می­باشد بر روی سطح تخم ظاهر می­شود. تخم گذاری عموماً بر روی سطح تحتانی برگ­های گیاهی میزبان به صورت انفرادی و یا جمعی در کنار رگبرگ­های اصلی یا رگبرگ­های فرعی می­باشد.

با تفریخ تخم، لاروهای به رنگ زرد روشن ظاهر می­شوند که برای تغذیه به قسمت­های نازک و لطیف برگ حرکت می­کنند.

پروتونمف (Protonymph)

این مرحله پس از استراحت اول با داشتن چهار جفت پا و رنگ بدن تیره تر و بزرگ تر نسبت به لارو آغاز می شود.

دئوتونمف (Nymphochrysalis)

با انجام دومین مرحله استراحت آغاز می شود و اندازه بدن بزرگتر، جفت پای چهارم نسبت به مرحله قبل کشیده­تر و از لحاظ شکل ظاهری به جز رنگ بدن شبیه مرحله بالغ هر دو جنس نر و ماده می­باشد.

افراد ماده بیضی شکل، به طول 500 میکرون و به عرض 300 میکرون، به رنگ قرمز قهوه­ای تا سبز با یک لکه تیره در قسمت­های جانبی – میانی ایدیوزوما می­باشند. پاها زرد شفاف هستند.

 

کنه­های تارتن با فرو بردن کلیسرهای میله­ای خود به درون سلول برگ و خالی نمودن محتویات آن­ها و تخریب سبزینه رشد گیاه را دچار اختلال می­نمایند. در سلول­های خسارت دیده در ابتدا نقاط ریز و زرد رنگی ظاهر می­شود که با افزایش تغذیه مجموع سلول­های آسیب دیده به صورت لکه­های زرد رنگ بر روی سطوح فوقانی و تحتانی برگ خسارت دیده ظاهر می­شود که در نهایت برگ­های خسارت دیده به رنگ قهوه­ای درآمده و ریزش می­کنند. خسارت کنه تارتن علاوه بر روی برگ، بر روی ساقه، گل و میوه گیاهان نیز مشاهده می­گردد.

خسارت حاصل از این کنه­ها عمدتاً همراه با تنیدن تار  می­باشد که در مجموع مقدار تار تنیده شده با افزایش تغذیه و خسارت کنه ماده ارتباط  مستقیم دارد. همچنین تارهای تنیده شده در تجمع گرد و غبار و نرسیدن نور کافی برای انجام عمل فتوسنتز در برگ نقش مؤثری ایفا می­نماید.

در شرایطی که تراکم جمعیت بالا باشد یا میزبان مناسبی در دسترس نباشد کنه­ها با تنیدن تار از برگ­ها آویزان شده و به زمین می­افتند و یا در مواقع طوفانی با کمک باد سطح آلودگی خود را گسترش می­دهند­. با توجه به کوتاه بودن دوره رشد این کنه می تواند تا 15 نسل در سال تولید نماید­.

این کنه زمستان را به­صورت افراد ماده بالغ جفت گیری کرده در لابه­لای بقایای گیاهی، زیر کلوخه­ها، روی گیاهان همیشه سبز به سر می برد.

کنترل:

بیولوژیکی:

این کنه دشمنان طبیعی متعددی در بین گروه­های مختلف بند پایان دارد.

کفشدوزک­های کنه­خوار Stethorusgilvifrons سن شکارگر Oriusminotum و کنه شکارگر Anystisbaccarum از انبوهی بالایی برخوردار هستند­.

http://aent.persianblog.ir/post/2393

شیمیایی:

به محض دیدن تعداد زیادی کنه­های ماده زمستان گذران بر روی برگ­ها یا شاخه­های جوان و قبل از تنیدن تارهای انبوه بایستی مبارزه شیمیایی صورت گیرد. برای این امر می­توان از سمومی نظیر فن پایروکسی­میت به همراه درصدی از روغن ولک، نئورون (بروموپروپیلات)، فن پروپاترن و آبامکتین استفاده نمود.