مدیر عامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرمان:

باید سهم شهرداری را از پساب فاضلاب بگیریم

شهرداری ها از پساب فاضلاب شهری سهم دارند

 

 

مدیر عامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرمان گفت: اجرا و بهره برداری از پساب فاضلاب شهری به طور کامل به یک شرکت خصوصی واگذار شده در حالی که شهرداری ها از پساب فاضلاب جهت تامین آب فضای سبز سهم دارند اما شهرداری کرمان از این پساب بی بهره است.

یدالله علیزاده با اشاره به مشکل کم آبی برای آبیاری فضای سبز افزود: یکی از راههایی که می توان فضای سبز را حفظ کرد، استفاده از پساب فاضلاب شهری است که کلان شهرهای دیگر از این امکان بهره مند هستند.

وی خاطرنشان کرد: اغلب کلان شهرهای کشور سهم خود را از پساب فاضلاب گرفتند که امیدواریم با حمایت شهردار و استاندار این مشکل برطرف شود و ما بتوانیم سهم فضای سبز شهری را از پساب فاضلاب دریافت کنیم.

وی تصریح کرد: سفره های آب زیرزمینی کافی نیست و در آینده مشکلات آبی ایجاد می‌شود که باید به فکر منابع جایگزین آبیاری فضای سبز شهری باشیم که یکی از مهمترین این جایگرین‌ها استفاده از پساب فاضلاب است.

علیزاده با بیان اینکه شهرداری در راستای کاهش مصرف آب در فضای سبز اقداماتی انجام داده است؛  افزود: حذف چمن و گونه‌های گیاهی با مصرف آب بالا از فضای سبز و جایگزین کردن گونه‌های گیاهی با مصرف آب کم از جمله درختان سوزنی برگ و گیاهانی که بیشتر کاربرد پوششی دارند از جمله این اقدامات است.

وی ادامه داد : در سه ماهه نخست سال جاری10 هزارو 867 متر مربع گیاهان پوششی کاشت شده و چهار هزارو 323 متر مربع آبیاری تحت فشار اجرا شده است.