عملیات باغبانی در فصل بهارفهرست مطالب

مقدمه

1. عملیات باغبانی 

2. زیر و رو کردن و هوادهی خاک

3. کاشت

الف) کاشت نشاء­های پاییزه

ب) کاشت گیاهان پیازی

پ) کاشت نشاء­های بهاره

ت) کاشت بوته­های دائمی

4. کوددهی

5. محافظت از گیاهان

6. آبیاری

7.رسیدگی به وضع چمنکاریها

مقدمه 

با توجه به شرایط آب و هوایی و مراحل رشد گیاهان اعم از درخت، درختچه، گل و چمن در هر فصلی از سال عملیات  خاصی جهت کاشت و نگهداری آنها انجام می گیرد که رشد بهینه گیاهان را تضمین می نماید.
در این جزوه عملیات باغبانی مخصوص فصل بهار با توجه به شرایط آب و هوای شهر تهران ذکر شده است. پس از بیدار شدن گیاهان و آغاز رشد فعال آنها و با افزایش درجه حرارت، نیاز گیاهان به رطوبت افزایش می یابد از این رو آبیاری به طور مرتب انجام می گیرد. تقویت و رفع کمبود مواد غذایی گیاهان بوسیله کوددهی یکی دیگر از مراحل مهم نگهداری در فصل بهار است که ضامن رشد و سلامت گیاهان می باشد.

عملیات باغبانی

1. زیر و رو کردن و هوا دهی خاک
این عمل در مورد خاکهای سنگین جهت اصلاح زهکشی خاک صورت می گیرد، قبل از کاشت هر گیاهی بهتر است اقدام به جمع آوری خاکهای آلوده به روغن، زباله و نخالهای ساختمانی نموده و در صورت نیاز با خاک مناسب زراعی تعویض گردد.

2. کاشت
الف) کاشت نشاء­های پاییزه مانند: بنفشه، مینا چمنی، همیشه بهار، شب بو... ، در صورت عدم کاشت این گروه از گلهای فصلی در پاییز، از اواخر اسفند ماه تا اوایل فروردین نشاء­های آماده رابه زمین اصلی منتقل می کنند.

گل کوکب

ب) کاشت گیاهان پیازی مانند: زنبق، کوکب، اختر، گلایل، سوسن... ،  این گروه از گیاهان پیازی که به سرما مقاوم نیستند ودر تابستان به گل می­ نشینند، در بهار (نیمه اول فروردین) که خطر یخبندان وجود ندارد کاشته می شوند.

پ) کاشت نشاء­های بهاره مانند: اطلسی، سلوی، ابری، جعفری، قرنقل... ،  این گروه از گلهای فصلی از اوایل خرداد ماه تا شروع سرمای پاییزی گلدهی دارند و آنها را از نیمه دوم اردیبهشت تا اواسط خرداد نشاء می کنند.

ت) کاشت بوته­های دائمی مانند: زبان در قفا، مارگریت،تاج الملوک....  ،  قسمتهای هوایی این گیاهان در فصل سرما از بین می­ روند ریشه آنها در خاک مانده و پس از سپری شدن سرما سبز می­شوند ولی برای خالی نبودن باغچه در فصولی که این  گیاهان گلدهی ندارند معمولا همه ساله مانند گلهای فصلی، در اوایل بهار کاشته می شوند.

زبان در قفا

3. کوددهی

الف) کود حیوانی 
در فصل بهار جهت اصلاح خاک( پوک کردن خاک و مقابله با سله بستن)، از کود دامی پوسیده استفاده می شود.  مزیت کود دامی پوسیده آن است که عاری از علف هرز می باشد.

ب) کود شیمیایی
در این فصل از کودهای ازته برای رشد بهتر درختان و درختچه­های زینتی می توان استفاده کرد. کودهای حاوی ازت بر رشد رویشی گیاهان تأثیر داشته در حالی که کودهای حاوی فسفر و پتاس گل و میوه را افزایش می دهند.  بنابراین اگر هدف پرورش برگ های گیاه زینتی باشد مقدار ازت کود را بیشتر (2 قسمت ازت + 1 قسمت مخلوط فسفر و پتاس ) و اگر هدف تولید گل و میوه های زینتی باشد مقدار ازت کود را کمتر(1 قسمت ازت + 2  قسمت مخلوط فسفر و پتاس )  در نظر می گیرند.
میزان کود مصرفی با بالا رفتن سن گیاه افزایش می یابد. به هنگام کوددهی توجه به این نکته ضروری است که میزان کود مورد نیاز  یکباره به خاک اضافه نشود زیرا با هر بار آبیاری ازت کود شسته شده و از دسترس گیاه  خارج می گردد. از طرف دیگر ممکن است موجب مسمومیت گیاه نیز بشود. کود مورد نیاز را به 2 تا 3 قسمت تقسیم کرده و طی شش ماهه اول سال و در فواصل زمانی مناسب به خاک اضافه نمائید.
کوددهی نوبت اول در فروردین ماه، با شروع فصل رویش انجام می شود. نوبت دوم در نیمه اردیبهشت و نوبت سوم با کاهش دمای هوا در شهریور به خاک اضافه می گردد.

توجه:  در فصول گرم سال(تیر و مرداد) کود جذب گیاه نمی شود و دلیل اصلی زرد شدن رنگ برگها به واسطه کاهش جذب مواد مغذی است.

توجه:  برای استفاده از کودهای شیمیائی، انجام آزمون خاک برای تعیین نوع و میزان کود مصرفی الزامی است.

4. محافظت از گیاهان

الف) مالچ پاشی، جهت  جلوگیری از رشد علفهای هرز و حفظ رطوبت خاک.

ب) ترمیم تشتک­های آبخوری و انهار آبیاری برای جلوگیری از هدررفتن آب.

ج) قیم گذاری و جلوگیری از کج شدن درختان

5. آبیاری

در فصل بهار با گرم شدن هوا و کاهش بارندگیها، آبیاری از اهمیت بیشتری برخوردار می شود. گلهای فصلی و چمن، نیاز به آبیاری روزانه ، و درختچه­ها و درختان با توجه به نوع خاک هر چند روز یکبار نیاز به آبیاری دارند.

6.رسیدگی به وضع چمن کاریها

الف) کاشت
در مناطقی که زمستان معتدل دارند فصل پاییز برای کاشت چمن بسیار مناسب است ولی در صورت عدم کاشت در پاییز می­توان در فصل بهار ( نیمه اول فروردین ) اقدام به کاشت نمود. چمنی که در پائیز کاشته می شود دوام بیشتری خواهد داشت زیرا  اگر در هوای گرم چمن بکاریم،  چمن تازه کاشت آب زیادی می خواهد و این امر موجب زردی آن می گردد. در فصول گرم سال، بهترین زمان آب دادن به چمن، شب هنگام است.  اگر در بعضی قسمتهای چمن کاری شده به دلایل مختلف مانند سرمای زمستان یا کم آبی ...چمن تنک شود، آن بخش ها را کنده و پس از ریختن خاک دستی مناسب و زدن غلطک،  با پاشیدن بذر چمن و کوددهی، لکه گیری نمائید. در تابستان که کاشت بذر چمن مقدور نیست برای رفع کچلی، از خزانه چمن، قطعات موزائیکی چمن (با حداکثر ابعاد 1×1) را به محل مورد نظر منتقل کنید.

ب) مراقبت از چمن
چمن را باید بطور مرتب آب داد. از جمع شدن آب روی چمن به ویژه اگر به تازگی کوددهی شده­ بطور جدی پرهیز گردد، زیرا موجب پوسیدگی چمن می شود. بهترین زمان آبیاری چمن، صبح زود یا شب هنگام که هوا خنک است می باشد.

چیدن چمن باید به موقع انجام گیرد. هر گونه کوتاهی در انجام این کار موجب به بذر نشستن چمن می شود. برای تقویت چمن و رفع کمبود مواد غذایی می­توان از کودهای شیمیایی مانند کودهای ازته و فسفاته استفاده نمود. مناسب ترین زمان کوددهی، پس از اولین چیدن چمن در بهار است.

توجه : اگر در عرصه ای که چمن کاری شده از قبل آزمایش خاک انجام شده و احتیاجات خاک بصورت کود به آن داده شده باشد، تا دوسال چمن مورد نظر احتیاج به کود ندارد.

در دوره رشد چمن به محض مشاهده علفهای هرز، علف کشی انجام گیرد. در صورت مشاهده سایر آفات و بیماریها با صلاحدید کارشناس متخصص حفظ نباتات نسبت به کنترل آنها اقدام نمائید.

فهرست منابع

1. دستورالعمل گلهای پیازی

2. دستورالعمل کاشت و نگهداری نشاء­های پاییزه

3. دستورالعمل کاشت و نگهداری نشاء­های بهاره

4. فصلنامه عملی و آموزشی فضای سبز- شماره دوم بهار 1372