مقالات جدید

برای اطلاع از مقالات جدید در حوزه کشاورزی و باغبانی اینجا کلیک نمایید .

اطلاعات بیشتر

آموزش

در این بخش میتوانید آموزشهای لازم را در زمینه های مختلف کشاورزی ، باغبانی و ... فرا گیرید.

اطلاعات بیشتر

لیست پارک ها و باغ های شهر کرمان

در این بخش به معرفی پارک ها و باغ های شهر کرمان پرداخته شده است .

اطلاعات بیشتر

پرسشهای رایج باغبانی


پرسش2.

روش نگهداری بنجامین و علت خزان برگها ی آن چیست؟

پاسخ:

این گیاه به نور کافی و غیرمستقیم نیاز داشته، به کم آبی بسیار حساس بوده و در اثر کمبود رطوبت سریعاً دچار خزان برگها می گردد. نیاز آبی این گیاه متوسط بوده و بهتر است در طی فصول سال رطوبت نسبی آن هم تامین گردد. خاک مناسب این گیاه نیمه سبک بوده. ازدیاد آن از طریق قلمه زدن و خوابانیدن هوایی شاخه هایی است که برگهای پایینی خود را از دست داده اند. خزان شدن برگها می تواند به دلیل قرار گرفتن گیاه در معرض جریان باد (پنجره و یا کولر) باشد که در این صورت باید جای آن را تعویض نمود. در صورتی که برگهای گیاه زرد شده و دچار ریزش شوند، ممکن است به علت آبیاری زیاد یا نور کم باشد. در صورتی که برگهای گیاه سبز بوده و دچار ریزش و خزان می شود می تواند به علت سردی هوا یا محیط اطراف گیاه باشد که در این صورت باید گیاه را به محل گرمتری منتقل نمود.


پرسش3.

روش نگهداری کاج مطبق و تکثیر آن چگونه است؟

پاسخ:

این گیاه، به مکان روشن و به دور از نور مسقیم آفتاب نیاز داشته و بهتر است گلدان را هر هفته یک بار به اندازه 90 درجه چرخانده تا ساقه آن به سمت نور خم نشود. نیاز آبی این گیاه متوسط بوده و بهتر است رطوبت هوای آن به طور مستقر خصوصاً در فصول گرم سال تامین شده و در محلی نگهداری شود که جریان ملایم هوا وجود داشته باشد چون جزء گیاهانی است که به اکسیژن محلول در هوا به مقدار زیادی نیاز دارد. خاک مناسب آن نیمه سبک بوده است. تکثیر آن از طریق ریشه دار نمودن قلمه تهیه شده از جوانه های انتهایی ساقه و از طریق کاشت بذر نیز می باشد.


پرسش4.

علت زرد شدن برگ های شمعدانی چیست؟

پاسخ:

آبیاری زیاد و نور کم و یا آفت (شته و شپشک) می تواند عامل زرد شدن برگ شمعدانی شود.


پرسش5.

گلهای فصلی در چه زمانی و چگونه کاشته می شوند؟

پاسخ:

گلهای فصلی بر حسب زمان کاشت به دو گروه بهاره و پاییزه تقسیم می شوند. بذر گلهای بهاره تقریبا در اواخر اسفند و اوایل بهار کاشته می شوند. بسته به شرایط آب و هوایی منطقه و عبور از سرمای زمستان و گرم شدن هوا بذر این گلها در هوای آزاد کاشته می شوند. پریوش-جعفری-آهار-ناز آفتابی-فندقی(تکمه ای)-رعنا زیبا-همیشه بهار-کوکب -اطلسی ...نمونه ای از این گروه اند.
شب بو-بنفشه-مینا-گل کلم-همیشه بهار-قرنفل-کریپسوس-میمون...از گروه نشاهای پاییزه هستند. این گلها به سه دسته یکساله-دوساله و چند ساله(دایمی) هم تقسیم می شوند. در گلهای یکساله سبز شدن بذر -رشد نشا-گلدهی و در نهایت تولید بذر در طول یکسال کامل می شود . میمون یک گل دو ساله است ولی عموما به عنوان گلی یکساله کشت می شود. ریشه گلهای دایمی در زمین باقی می ماند و در طول چند سال قادر به گلدهی می باشند.


پرسش6.

روش قلمه گرفتن حسن یوسف چگونه است؟

پاسخ:

گیاه حسن یوسف با دو روش قلمه زنی ساقه هم در آب و هم در ماسه، تکثیر می شود. قلمه های انتهایی ساقه را به اندازه 5 تا 8 سانتی متر، به آرامی جدا کنید، ساقه های نازک و گوشتی قلمه را فشار ندهید. سپس قلمه ها را در گلدانی با قطر دهانه 9 سانتی متر ، حاوی کمپوست و ماسه گلدانی قرار دهید. در درمای 18 تا 20 درجه سانتی گراد و نور مناسب نگاه دارید. مراقب باشید که هرگز خاک گلدان خشک نشود. این گیاه را می توان در تمام فصول به روش قلمه زنی ساقه در محیط کنترل شده تکثیر نمود. در ضمن قلمه های این گیاه در بهار و تابستان به راحتی در آب ریشه دار می شوند.


پرسش7.

هنگام خرید گیاهان آپارتمانی چه نکاتی را باید مدنظر قرار داد؟

پاسخ:

ابتدا با توجه به نور منزل خود، حرارت و رطوبت مکانی که در نظر گرفته اید، گیاهی را تهیه کنید که مطمئن شوید تمام شرایط محیطی را می توانید برایش مهیا کنید. ضمنا، نام گیاه را حتما سوال کنید و در صورت امکان نام علمی آن را به خاطر بسپارید تا بتوانید از منابع دیگر، اطلاعات کامل تری درباره آن کسب کنید. برگها ، ساقه ، گل ها و خاک گیاه را به دقت بازدید نمایید تا به وجود آثار و بقایای آفات ، امراض و علف هرز پی برده و از خرید این گونه گیاهان خودداری نمایید. گیاه را متناسب با آن فضا ی در نظر گرفته شده خریداری نمایید . از فروشنده گیاهی با ریشه پر را تقاضا کنید زیرا  ریشه به اندازه کافی توسعه یافته و تعویض گلدان اشکالی بوجود نمی آورد.اگر گیاه گلداری را انتخاب می کنید گیاهی را انتخاب نمایید که غنچه های بیشتر همچنین برگهای سالم ،شاداب و بدون سوختگی داشته باشد. نحوه حمل و نقل گلدان خصوصا" در زمستان که هوای سرد باعث پژمردگی برگها می شود اهمیت فراوان دارد ، به فروشنده سفارش کنید که گیاه را دردو لفافه کاغذی پیچیده تا تغییرات شدید رطوبت و حرارت به گیاه لطمه ای نزند ،حتی الامکان گیاه را در کابین روباز اتومبیل قرار ندهید.


پرسش8.

میزان آبیاری و نور کاکتوس چگونه می باشد؟

پاسخ:

کاکتوسها نیاز به نور فراوان دارند باید آنها را در آفتابگیرترین محل ممکن قرارداد. چنانچه نتوانستید نور لازم را از طریق پنجره ها به گیاه برسانید با استفاده از نور مصنوعی این کمبود را تامین نمایید. کاکتوسها را نباید زیاد آبیاری نمود زیرا افراط در آبیاری موجب مرگ آنها می شود. کاکتوسها زمانی به آبیاری نیاز دارند که خاک گلدان آنها کاملاً خشک شده باشد. خشک شدن کامل طی دو هفته یا بیشتر به طول می انجامد. در زمستان بیشتر کاکتوسها در حالتی شبیه به خواب قرار می گیرند که جریان رشد آنها در این حالت متوقف گردیده و در طول این مدت در شرایط متعادل هر سه تا چهار هفته یکبار آبیاری آنها کافی می باشد، در مورد کاکتوسهای بزرگ و نیز آنهایی که در گلدانهای پلاستیکی یا لعابی جای دارند، چون رطوبت را دیرتر از دست می دهند باید فاصله آبیاری ها را طولانی تر کنیم.


پرسش9.

علت زرد شدن برگهای سیکاس چیست؟

پاسخ:

برگهای قدیمی ممکن است به دلیل آب و کود زیاد زرد گردند و اگر برگهای تازه دچار زردشدگی شوند باز ممکن است به همین دلیل اتفاق افتاده باشد. عدم زهکشی درست خاک و راکد ماندن آب در گلدان نیز باعث زرد شدن به یکباره همه برگها می گردند.اگر هاله ای از زردی در کلیه برگها نشان دهنده پرآبی و همچنین نور و گرمای مسقیم خورشید بر برگها می باشد.


پرسش10.

گیاهان مورد استفاده در تراریوم کدامند؟

پاسخ:

در تراریوم انتخاب گیاه از اهمیت زیادی برخوردار می باشد لذا گیاهانی که رشدشان سریع نیست بهترین انتخاب هستند از طرفی در نظر گرفتن مواد غذایی و نیازهای گیاهی از جمله کود و نور و ... و سازگاری گونه های انتخابی نباید فراموش شود با این وصف انتخاب گیاهان با ارتفاع، شکل، رنگ متفاوت منظره زیبایی را ایجاد می کند از جمله گیاهانی که می توان در تراریوم استفاده نمود عبارتند از بگونیا، پرسیاوشان ، دراسنا ، فیتونیا، مارانتا، فیکوس، زبرینا، و ...


پرسش11.

روش استفاده از کودهای آلی چگونه است؟

پاسخ:

به کودهایی اطلاق می شوند که منشا طبیعی دارند. مانند کود حیوانی ، خاکبرگ، کمپوست ، پیت و ... را شامل می شود و معمولاً آنها را با مخلوط مناسب با خاک زراعی یا خاک باغچه استفاده می نمایند.


پرسش12.

روش تکثیر و نگهداری آگلونما چگونه است؟

پاسخ:

مکان هایی با نور کم و روشن برای این گیاه مناسب بوده ولی تحمل نور مستقیم آفتاب را ندارد. نیاز آبی این گیاه متوسط بوده و عمل غبارپاشی نیز در طی فصول گرم سال و یا در محل های گرم برا ی این گیاه بیشتر از هر زمان دیگری نیاز می باشد. خاک مناسب برای آن خاکی با بافت متوسط است.ازدیاد آن از طریق تقسیم بوته و همچنین از طریق قلمه زدن می باشد. بهتر است جهت تقویت گیاه ماهی یکبار از کودهای شیمیایی کامل (شامل عناصر میکرو و ماکرو) که به صورت محلول روی برگ اسپری می شود استفاده کرد.


پرسش13.

چگونه گیاه بنفشه آفریقایی را پرورش دهیم؟

پاسخ:

به گواه همه علاقمندان گل و گیاه،بنفشه آفریقایی یکی از زیباترین گیاهان گلدار است که شاخ و برگ آن نیز جذابیت خاصی دارد.
پرورش بنفشه آفریقایی کار دشواری است ولی واریته های (گل های مشابه) جدید آن قوی تر و پرگل تر هستند و در صورت رعایت برخی اصول، پرورش آنها موفقیت آمیز خواهد بود. به برخی از این نکات توجه کنید:

*این گیاه بسیاردوستدارروشنایی است و در زمستان باید از نور کامل آفتاب بهره مند شود اما بهتر است در تابستان از تابش مستقیم آفتاب در امان باشد. در صورتی که بخواهیم بنفشه آفریقایی را در محیط سرپوشیده و کم نور پرورش دهیم میتوانیم از لامپ های فلورسنت (مهتابی) استفاده کنیم، این لامپها باید در فاصله سی تا چهل سانتی متری گیاه نصب شوند و لازم نیست چراغها به طور مرتب روشن باشند بلکه میتوانید در ساعات مشخصی چراغها را خاموش کنید. مزیت استفاده از نور مصنوعی نسبت به نور آفتاب این است که برگها دچار سوختگی نخواهند شد.
*درمورد مقدار آب و فاصله زمانی بین دو آبیاری عواملی چون نور، گرما، خاک، جنس و حجم گلدان و سن گیاه دخالت دارد. ریشه بنفشه آفریقایی نسبت به آب زیاد حساس است و دچار پوسیدگی میشود. بنابراین بهتر است در مورد مقدار و دفعات آبیاری توجه بیشتری داشته باشید و این کار را با دقت و احتیاط کامل انجام دهید.
*بهترین زمان برای آبیاری بنفشه آفریقایی هنگامی است که خاک خشک شده و گیاه احتیاج زیادی به آب داشته باشد، اگر هنوز خاک خیس است به گیاه آب ندهید. با لمس کردن خاک میتوانید از خشکی آن مطمئن شوید. مقدار آب در هر مرتبه آبیاری باید به اندازه ای باشد که آب از راه منفذ زیرگلدان جذب خارج نشود.
*از پاشیدن آب روی برگهای گیاه خودداری کنید. یکی از روشهایی که امروزه برای آبیاری بنفشه آفریقایی مرسوم شده،استفاده از زیر گلدانی گود است. برای این کار زیر گلدانی را از آب پر کنید، بعد از 15 دقیقه آب از راه منفذ کف گلدان جذب خاک میشود. بعد آب اضافی زیر گلدانی را خالی کنید.
*برای پرورش بنفشه آفریقایی از خاکبرگ آماده استفاده کنید.
*با توجه به حساسیت این گیاه نسبت به سرما بهتر است آن را در گلدانهای پلاستیکی پرورش دهید و از گلدان های سفالی استفاده نکنید زیرا سفال در طول ماه های سرد،سرما را جذب میکند و نتیجه این تنش سرمایی در گیاه، قهوه ای شدن و مرگ برگهاست. در صورت ضرورت برای جایگزین کردن گلدان، این کار را در بهار انجام دهید.
*بنفشه های آفریقایی را باید در هر آبیاری با یک کود رقیق حاوی فسفر بالا (14-12-36) تغذیه کرد.هیچ گاه غلظت کود را از میزان توصیه شده بالاتر نبرید و خاک را در هر دو تا سه ماه یک بار شستشو دهید و اجازه دهید خاک با خروج کامل آب از زهکش کف گلدان شسته شود. با اجرای یک برنامه کود دهی منظم و مداوم، املاح در خاک گلدان تجمع می یابند و در صورت شست و شو ندادن خاک، ریشه ها صدمه میبینند.
*بنفشه آفریقایی هوای تازه را دوست دارد، البته در مسیر کوران باد قرار گیرد.
*این گیاه نسبت به خیس بودن برگها حساسیت دارد و نباید آب روی برگهایش پاشیده شود.
*در صورتی که حجم گلدان بزرگ باشد یا خاک از مواد غذایی کافی برخوردار نباشد، گیاه گل نمیدهد یا اینکه گل ها ریز و کوچک می مانند. در این صورت بعد از تعویض گلدان و اضافه کردن مواد غذایی به خاک، گیاه را تقویت کنید.گل های پژمرده و کوچک را جدا کنید.
*اگر گیاه در محیط بسته و بدون تهویه قرار بگیرد یا رطوبت نسبی هوا زیاد باشد وهمچنین قرار گرفتن در سرمای زیاد و گرمای بیش از اندازه روز و تاریکی های طولانی موجب شیوع قارچ های سفید رنگ میشود.علامت این بیماری،خاکستری و گرد آلود شدن سطح برگهاست. اسپری کردن سموم قارچ کش روی برگهای آلوده و نگهداری صحیح گیاه، موجب بهبودی و سلامتی بنفشه آفریقایی میشود.
*چنانچه لکه های قهو ه ای روی برگ ها مشاهده کردید، مطمئن باشید که غبار پاشی در آفتاب یا آبیاری از بالا عامل آن است. این گیاه احتیاج به غبارپاشی ندارد و آبیاری طبق روش گفته شده انجام گیرد.
*در صورتی که برگها پیچیده،خشک و خم شده اند علت آن هوای گرم و خشک است و گیاه احتیاج به آبیاری دارد.

به نقل از: روزنامه همشهری قسمت باغچه – پرورش بنفشه آفریقایی مورخ 11/7/91


پرسش14.

علت کوچک بودن برگهای جدید در اگلونما چیست؟

پاسخ:

در صورت مشاهده گل در این گیاه باید آن را قطع نمود زیرا باعث کوچک شدن برگها می گردد.

فقر خاک و مواد غذایی و نور، نیز می تواند باعث ریز شدن برگها در آگلونما گردد.


پرسش15.

گیاه اریکا چگونه نگهداری می شود؟

پاسخ:

نیاز آبی این گیاه نسبتا زیاد می باشد، نیاز نوری آن متوسط رو به بالا است و رطوبت بالا را می پذیرد. خاک مناسب آن نیمه سبک می باشد و روش تکثیر آن از طریق پاجوش است.


پرسش16.

روش نگهداری و تکثیر سانسی وریا چگونه است؟

پاسخ:

نوع سبز آن در سایه مقاوم بوده ولی نوع ابلق نیاز به مکان روشن دارد. نیاز آبی این گیاه کم می باشد و خاک مناسب آن نیمه سبک است. ازدیاد آن از طریق قلمه برگی و نیز تقسیم ساقه های زیرمینی امکانپذیر است. لازم بذکر است که تکثیر گونه های ابلق جهت حفظ دورنگی تنها باید از طریق تقسیم ساقه های زیرزمینی صورت گیرد و در صورت تهیه قلمه از گونه های ابلق تا چند نسل برگها سبز خواهد بود.


پرسش17.

آبیاری و نور دراسنا چگونه است؟

پاسخ:

این گیاه باید در نور کافی و غیرمستقیم خورشید نگهداری شود و در مکان تاریک نوع ابلق آن رنگهای خود را از دست می دهد. این گیاه نسبت به خشکی حساس است و نیاز آبی آن متوسط می باشد. زهکش این گیاه باید مناسب بوده، لذا از باتلاقی شدن خاک جلوگیری نمایید. عمل غبارپاشی نیز در طی فصول گرم سال و یا در محل های گرم برای این گیاه بیشتر از هر زمان دیگری نیاز می باشد.


پرسش18.

در انتخاب نوع دانه و بستر کاشت آن چه نکاتی قابل توجه است؟

پاسخ:

در انتخاب نوع بذر به منبع تولید آن توجه شود و حتی المقدور از مکان تولید بذر آگاه باشیم. بذر های قوی و سالم انتخاب شوند و از قوه نامیه انها با تست کاشت اطمینان داشته باشیم. بستر کاشت بذر ، خاک مناسب داشته باشد. هم چنین کود حیوانی پوسیده شده ای که علف هرز کمی دارد استفاده گردد. چون هدف از کاشت این گروه از بذور داشتن گل می باشد از کود های مناسب استفاده شود:کود ازت زیاد باعث رشد علفی نشاها می شود ولی کود های فسفره در گلدهی تاثیر گذارند. آبیاری تا زمان سبز شدن بذور هر روز لازم است: بستر کاشت باید همیشه مرطوب باشد. پس از سبز شدن بذرها دوره آبیاری را میتوان تنظیم کرد. تا سبز شدن کامل بذور ،علف های هرز کنترل شوند تا بر نشاها غلبه نکنند. استفاده از علف کش ها قبل از کاشت بذر طبق دستور العمل لازم موثر است ولی عموما به صورت مکانیکی انجام می شود.


پرسش19.

میزان آبیاری و نور گیاه فیتونیا چگونه است؟

پاسخ:

این گیاه نسبت به سایه مقاوم بوده و نور مستقیم برای آن مناسب نیست. این گیاه نیاز آبی متوسط داشته و بهتر است عمل غبار پاشی آن به صورت هر روزه انجام گیرد چون به رطوبت، نیاز شدید دارد. خاک مناسب آن سبک بوده و ازدیاد آن از طریق قلمه زدن می باشد.


پرسش20.

چه زمانی برای کاشت پیاز گل مناسب است؟

پاسخ:

بهترین روش برای دستیابی به گلهای پیازی بهاره این است که آنها را در زمان مناسب بکاریم.
پیازها جهت گلدهی در بهار به زمان نیاز دارند تا در زمین مستقر شوند و ریشه دهند، بنابراین به طور ایده آل باید 6 هفته قبل از زمان یخبندان زمین کاشته شوند. از طرف دیگر کاشت زود هنگام، پیازها را منجر به بیماریهای گیاهی و قارچ میکند. به عنوان یک قاعده کلی پیازها را زمانی باید بکاریم که دمای شبانه منطقه بین 4 تا 10 درجه سانتیگراد باشد، در این زمان دمای خاک برای استقرار پیازها و گذراندن زمستان ایده آل است. در مناطق شمالی پیازها را درماههای شهریور و مهر و درمناطق گرمتر نیز میتوان در آذر ماه و یا دیرتر اقدام به کاشت آنها نمود .
اگر شما نتوانستید پیازها را در زمان مناسب بکارید، باز هم شانس خود را امتحان کنید و آنها را در دی و بهمن ماه بکارید.


پرسش21.

آیا می توان گیاه شمعدانی را نیز در باغچه کاشت؟

پاسخ:

این گیاه درانواع خاکها به خوبی رشد میکند، بنابراین آنرا در باغچه نیز می توان کاشت. این گیاه در آفتاب مستقیم یا نیمه سایه به خوبی رشد میکند. برخی از انواع آن در سایه کامل نیز رشد بهینه دارند. اما باید توجه داشته باشید که در طی رسیدن فصل سرما آنرا هرس نموده و سپس در گلدان کاشته و به درون منزل یا گلخانه منتقل کنید.در زمستان لازم است به آن کمتر آب دهید (خاک نیمه خشک) و در فصل رویش ماهی 1 بار کوددهی کنید

سر خط خبرها

 • بهسازی و تقویت روشنایی پردیسان «قائم(عج)»

  مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری خبر داد: بهسازی و تقویت روشنایی پردیسان «قائم(عج)» مدیرعامل سازمان سیما،

  Read More
 • نصب مجسمه «ناظم‌الاطبا» در چهارراه «سمیه»

  مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری خبر داد: نصب مجسمه «ناظم‌الاطبا» در چهارراه «سمیه» مدیرعامل سازمان سیما،

  Read More
 • توزیع نهال ریشه‌ای تولیدی سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری

  توزیع نهال ریشه‌ای تولیدی سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری

  Read More
 • بیش از 4000 اصله درخت بین شهروندان توزیع شد

  مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرمان: بیش از 4000 اصله درخت بین شهروندان توزیع شد مدیرعامل

  Read More
 • کِشت بهاره با یک میلیون و 500 هزار نهال فصلی

  مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرمان خبر داد: کِشت بهاره با یک میلیون و 500 هزار

  Read More
 • ثبت درخواست کاشت درخت «محله سبز»

  مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرمان اعلام کرد:ثبت درخواست کاشت درخت «محله سبز» مدیرعامل سازمان سیما،

  Read More
 • جهش شهرداری کرمان در تأمین حداکثری گل‌وگیاه مورد نیاز شهر کرمان

  جهش شهرداری کرمان در تأمین حداکثری گل‌وگیاه مورد نیاز شهر کرمان مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری

  Read More
 • هرس زمستانۀ درختان شهر کرمان

  مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری خبر داد:هرس زمستانۀ درختان شهر کرمان مدیرعامل سازمان سیما، منظر و

  Read More
 • جابه‌جایی درختانِ مسیری پروژه‌های عمرانی شهر به شیوه قالب‌بندی

  جابه‌جایی درختانِ مسیری پروژه‌های عمرانی شهر به شیوه قالب‌بندی مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرمان، از

  Read More
 • آفت‌زدگی و خطرساز بودن، دلیل قطع درختان «نارون» خیابان «والفجر»

  مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری کرمان خبر داد:آفت‌زدگی و خطرساز بودن، دلیل قطع درختان «نارون» خیابان «والفجر»

  Read More
 • لایروبی ۱۰۰ هکتار از فضای سبز جنگل قائم(عج)

  مدیرعامل سازمان سیما‌، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرمان خبر داد:لایروبی ۱۰۰ هکتار از فضای سبز جنگل قائم(عج) مدیرعامل سازمان

  Read More
 • گلزار شهدا آماده برگزاری مراسم سالگرد شهادت سردار دل‌ها

  گلزار شهدا آماده برگزاری مراسم سالگرد شهادت سردار دل‌ها مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرمان، از

  Read More
 • آماده‌سازی «گلزار شهدا» برای دومین سالگرد شهادت سردار دل‌ها

  مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرمان خبر داد:آماده‌سازی «گلزار شهدا» برای دومین سالگرد شهادت سردار دل‌ها

  Read More
 • جابه‌جایی موفقیت‌آمیز درختان در پروژه‌های عمرانی به شیوه قالب‌بندی

  جابه‌جایی موفقیت‌آمیز درختان در پروژه‌های عمرانی به شیوه قالب‌بندی مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرمان، از

  Read More
 • برگزاری چهارمین کارگاه آموزشی فضای سبز

  برگزاری چهارمین کارگاه آموزشی فضای سبز مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرمان، از برگزاری چهارمین کارگاه

  Read More
 • آموزش کارشناسان بخش نظارت سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرمان

  آموزش کارشناسان بخش نظارت سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرمان مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز

  Read More
 • کاشت نهال‌های فصلی در تمام پارک‌های مناطق پنج‌گانه شهر کرمان

  مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرمان خبر داد: کاشت نهال‌های فصلی در تمام پارک‌های مناطق پنج‌گانه

  Read More
 • تجهیز و بهسازی سرویس‌های بهداشتی جنگل قائم(عج)

  مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرمان خبر داد: تجهیز و بهسازی سرویس‌های بهداشتی جنگل قائم(عج) مدیرعامل

  Read More
 • کاشت بیش از یک میلیون و 500 هزار نهال فصلی در مجموعۀ تولید گل و گیاه شهرداری

  مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرمان خبر داد:کاشت بیش از یک میلیون و 500 هزار نهال

  Read More
 • اجرای عملیات گسترده مبارزه با آفات در فضای سبز کرمان

  مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرمان خبر داد: اجرای عملیات گسترده مبارزه با آفات در فضای

  Read More
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26

مدیرعامل

مهندس یدالله علیزاده

 

ورود کابران

حاضرین در سایت

ما 144 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

Go to top